Novým ambasadorem výzvy Kolo pro Adama se stal i Ivo Koblasa

6. 6. 2023
Okolo s kolem závodem
5 minut čtení

Tým našich ambasadorů se opět rozrůstá a je nám velkou ctí přivítat mezi námi Iva Koblasu!

Cyklista, vícemistr světa, mistr Evropy, trojnásobný účastník paralympijských her. To je Ivo Koblasa, sportovec, který se zasazuje o integraci handicapovaných mezi zdravé sportovce, a v letošním roce se stal novým ambasadorem výzvy Kolo pro Adama.

Ivo je cyklista, který se řadí mezi nejlepší handicapované cyklisty v ČR i ve světě, a krom jiného reprezentoval Českou republiku na Letních paralympijských hrách v Londýně, Riu a Tokiu.

Od roku 2011 se pravidelně umísťuje na předních pozicích Evropského poháru, Světového poháru a Mistrovství světa. Dvakrát také vyhrál světový ranking. V roce 2014 se stal vicemistrem světa a v roce 2021 získal titul mistra Evropy.

Ivovo ježdění na kole bylo z počátku rehabilitační záležitost, následkem postižení (vrozená DMO, od dvou let epilepsie) má omezenou hybnost levé části těla. V dětském věku při chůzi neustále padal, proto začal dříve jezdit na odrážedle než samostatně chodit.
Jízda na kole přešla do posedlosti, protože pro něj byla spojnicí se světem zdravých, na kole se ostatním dětem vyrovnal. Velmi důležitou rehabilitační pomůckou se kolo stalo v šesti letech, kdy musel kvůli léky nezvládnutelné epilepsii podstoupit calosotomii, chirurgické oddělení obou mozkových hemisfér. Po této operaci Ivo začínal opět od začátku. Neuměl chodit ani se jinak pohybovat, vše se učil úplně nanovo a zde opět pomohlo kolo. V osmi letech stál Ivo poprvé na startu dětských závodů v Plzni a dojel absolutně poslední. To ho ale nakoplo a od této doby se jeho posedlost kolem ještě znásobila.

Jeho dědečkem a velkým vzorem byl armádní generál Emil Boček, válečný veterán z II. světové války, nositel Řádu Bílého lva, účastník bojů o Velkou Británii a Francii a pilot u 310. stíhací perutě RAF.

Nikdy to nevzdávat je jeho životní motto a nám je opravdu velkou ctí mezi námi Iva přivítat, protože jeho vůle, odhodlání a touha je obrovskou motivací pro naše děti, které také v životě úplně štěstí neměly. Ivo, stejně jako Zdeněk Štybar, nám pomáhá šířit povědomí o výzvě, která chce pomoci handicapovaným dětem ke speciálním kolům a také naši výzvu aktivně podporuje svými kilometry, které najede v rámci závodů a tréninků během 9 dnů výzvy.

K obdivu k jeho sportovním úspěchům nyní přidáváme i úctu k jeho pomoci!!!